15 Temmuz Darbe Davaları Çalıştayı Yapıldı

15 Temmuz Darbe Davaları Platformu, 15 Temmuz Derneği ve Hukukçular Derneği tarafından organize edilen ve Antalya’nın Serik ilçesindeki bir otelde gerçekleştirilen çalıştaya, Türkiye’nin çeşitli illerindeki barolara kayıtlı 200 avukat katıldı.

Çalıştayda avukatlar, 15 Temmuz’un ardından darbecilerin yargılandığı davalardaki gelinen durum ve devam eden davalarda izlenecek yol ile istinaf ve Yargıtay aşamalarında neler yapılacağını ele aldı.

Darbe Davalarında İstinaf ve Yargıtay Süreci Başladı

15 Temmuz Darbe Davaları Platformu Başkanı Mehmet Alagöz, darbe davalarının ilk derece mahkemelerinin bitme sürecini yaşadıklarını, istinaf ve Yargıtay sürecinin başladığını belirtti.

Bilgi ve birikimleri paylaşmak, varsa aksaklıkları tespit etmek ve bundan sonraki sürece ilişkin yapılacakları konuşmak üzere bir araya geldiklerini dile getiren Alagöz, verimli geçen bu çalıştayı gelenekselleştirmeyi hedeflediklerini belirtti.

“İlk Kez Darbecilerden Hesap Soruluyor”

Mehmet Alagöz, 15 Temmuz’un unutulmaması ve unutturulmaması açısından bu tarz çalıştayların önemli olduğuna dikkati çekerek, “Darbeyle ülkenin emperyalist bir şekilde işgaline zemin oluşturmamak için gerekli tedbirler alınmalı ve bunların gelecek nesillere aktarılması gerekiyor. Biz çabuk unutan bir toplumuz. Onurlu bir iş yapıyoruz. Kahraman şehitlerimizin yakınlarının ve gazilerimizin avukatlığını yapıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin daha önce de darbeler yaşadığı ancak hiçbirinde darbecilerle hesaplaşamadı. 15 Temmuz’da ilk kez darbecilerden hesap sorma imkanı oluştu. Bu tarz çalıştaylarla tecrübeleri bir araya getirip, daha verimli yargılamaların yapılmasına katkı sağlamaya çalışıyoruz.” dedi.

“Bu Davalar Millete Karşı Sorumluluğumuz”

Hukukçular Derneği Başkanı Cavit Tatlı ise FETÖ’cü sanıkların davalarda sürekli her şeyi inkar etmesine rağmen kendilerinin bile bilmediği başka davalardaki iddianamelerden örnekler verebildiğini söyledi.

“Örneğin, Vatan Emniyeti Davası’nda yargılanan bir sanık, Borsa Davası’nın iddianamesinin 353’üncü sayfasından bir örnek verebiliyor. Tüm bu davaları bizim bile bu kadar inceleme imkanımız olmuyor.” diyen Tatlı, kendilerinin bu durumu aşmanın yolu olarak tüm davalara giren avukatlarla sosyal medyada kurdukları gruplar ve bu çalıştay aracılığıyla bilgi paylaşımı yaptıklarını kaydetti.

Tam anlamıyla bu davaların hakkını vermeye çalıştıklarına işaret eden Cavit Tatlı, “Bu dava benim meslek hayatımda karşılaşacağımız, bu millete karşı sorumluluğumuzu yerine getirebileceğimiz belki de tek iş olacak. Onun için hakkını vermek istiyoruz. İstinaf ve Yargıtay aşamasındaki dilekçeler öncesinde bilgi paylaşımı yapmak istedik. İlginç bilgiler alıyoruz. Davaların yüzde 95’i bitti. Amacımız bir tane bile masum ceza almasın ama bir tane bile suçlu kaçmasın, kaçırmayalım. Sanıklarda maalesef çözülme yok. Sürekli inkar ediyorlar. Hiçbir şeyi görmemişler, duymamışlar, bilmiyorlar. Biliyorlarsa da ya ölü birisine ya da kaçmış birisinin üzerine atıyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

“Vatanı Satan Alçaklar En Ağır Cezaları Alacak”

15 Temmuz Derneği Başkanı Tarık Şebik de dernek olarak misyonlarının darbe girişimini milli hafızada canlı tutmak ve gelecek nesillere aktarmak olduğunu dile getirdi.

Şebik, şunları kaydetti: “Bir daha bu darbeleri yaşamak istemiyorsak, akıllarını 1 dolara satan alçakların alacağı cezalar çok önemli. Cezalar ne kadar kuvvetli olursa, bir daha bunu yapmaya yeltenenler iki kez düşünmek zorunda kalacak. Bu sadece avukatların değil toplumun her kesimine yayılması gereken bir mücadele. Basın, siyasetçi, yazar, toplumun her kesiminin bu mücadelede etkin rol oynaması lazım. Ben ülkemizde böyle darbelerin bir daha yaşanmamasını temenni ediyorum. Tüm hukukçular bu sürecin en iyi şekilde işlemesi için ellerinden geleni yapıyor.”