15 Temmuz Derneği Başkanı Tarık Şebik, Darbe Teşebbüsünü THM Haber’e Değerlendirdi

15 Temmuz gecesi hain terör örgütü FETÖ tarafından gerçekleştirilen darbe girişiminin üzerinden iki sene geçti. THM Haber o geceyi, 15 Temmuz Derneği Başkanı Tarık Şebik ile konuştu.

Takvimler 15 Temmuz 2016’yı gösteriyordu. Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde yuvalanmış FETÖ mensubu bir grup subay, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı’nda darbe girişimine yeltendi. Ankara ve İstanbul’da sıcak çatışmalar yaşandı.

Büyük bir feraset gösteren halk, o gece darbecilere karşı büyük bir direniş gösterdi, yurdun 4 bir yanında meydanlara koştu. Kanlı darbe girişimi tüm yurtta yaklaşık 22 saatte kontrol altına alındı. Geriye hain darbenin acı bilançosu kaldı. Türkiye o gece 248 şehit verdi. 2 bin 196 vatandaş ise yaralandı.

15 Temmuz Derneği Başkanı Tarık Şebik, o gece olanları THM Haber’e değerlendirdi.

Bu toprakları vatan toprağı yapan tüm şehitlere Allah’tan rahmet dileyerek söze başlayan Şebik, o gece yaşadıklarını şöyle anlattı:

“O gün ben de Kısıklı’daydım Şu anki adı ile 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ndeydim. O günü anlatın dediğinizde aklıma hemen o gün neler olduğu geliyor.

Kısıklı’dan köprüye doğru yürürken, o zamana kadar beraber olmadığım, belki sonradan da hiç birlikte olmayacağım insanlar ile tekbirler eşliğinde yürüdüm. Bu kaynaşma ve birlik beraberlik olmasaydı sonucu ne olurdu, zaten hepimiz biliyoruz. Biz kendi içimizde beraber olduğumuz sürece dünyaya meydan okuyabiliriz.”

Darbenin Altyapısı Hazırlandı

Darbe sürecini değerlendiren Şebik, o zamana kadar gerçekleşen hadiselere bakıldığında, daha önceki darbe süreçlerini işaret ederek tarihin tekerrürden ibaret olduğunu söyledi.

Şebik, 15 Temmuz gecesine giden süreç içerisindeki hendek siyasetini ve doğuda öldürülen polis memurlarını hatırlatarak, iktidara karşı darbe fikrini toplumun zihninde yer ettirmeye çalıştıklarını söyledi. Seçilmiş cumhurbaşkanına yönelik suikast girişiminin dahi düşünüldüğünü söyleyen Tarık Şebik, bir daha bu milletin 15 Temmuz gibi bir ortamda mücadele vermemesini temenni etti.

“Gelecek Nesillere Aktaracağız”

15 Temmuz Derneği’nin yola çıkış hikayesine değinen Şebik, bu derneğin kurucularının herkes tarafından bilindiğini söyleyerek, 20 Ağustos 2016 tarihinde kurulan derneğin amaçlarını şöyle aktardı:

“15 Temmuz Derneği iki amaç üzerine kurulan bir dernek. Bu amaçlardan ilki, hain darbe girişimini milli hafızada canlı tutmak ve gelecek nesillere aktarmak. İkincisi ise, şehitlerimiz ve gazilerimiz ile kardeşlik hukuku kurarak onların derdine derman olmak.

Biz her yıl şehit aileleri ile bir kamp gerçekleştiriyoruz. Bunun ilkini Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayesinde, tüm şehit ailelerin katılımı ile Antalya’da gerçekleştirdik. Ankara ve İstanbul’da tüm şehit ve gazi ailelerimizin katıldığı programlar gerçekleştiriyoruz.”

O Gece Bir Destan

15 Temmuz’un bir Çanakkale Destanı olduğunu söyleyen Şebik, toplum tarihinde o gecenin anlı şanlı direniş öyküsü olduğunu söyledi. Gezi sürecini hatırlatarak, ”Gezide TOMA’nın karşısında aslan olanlar, 15 Temmuz’da tankın karşısında kedi oldu.” dedi

FETÖ’nün ülke insanının Allah rızası için, karşılıksız yardım etme ve din duygusunu istismar ettiğini söyledi. Bu bağlamda FETÖ’yü alçak ve sapkın bir örgüt olarak nitelendirdi. Çocuk eğitimi konusuna değinen Şebik, beş vakit namazını kılıyor diye asıl niyeti bilinmeyen insanlara çocukların emanet edilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Halk, Cumhurbaşkanının Yanında Oldu

O gece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, meydanlara çıkın demeden birçok kişinin dışarıda olduğunu Şebik, Erdoğan’ın çağrısından sonra sayının arttığını söyledi. Yüz kişiden 30’unun meydanlara önceden çıktığını, geriye kalan 70 kişinin ise çağrıdan sonra çıktığını belirten Şebik: “İlk çıkan o 30 kişi, Erdoğan’ın vermiş olduğu özgüvenden dolayı meydandaydı. Geriye kalan 70 kişi ise hiç çıkmayabilirdi. O gün başka bir lider çağrı yapsaydı, kim çıkardı?” dedi.

“Birlik Olmamız Lazım”

“Demokrasinin mucidi Batı, Türkiye ise şu an bunu en iyi uygulayan ülke” diyen Şebik sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye sadece 81 vilayetten oluşan bir ülke değildir. Dünyanın olduğu yeri yerinden oynatan bir ülke konumunda. 15 Temmuz’dan sonra nasıl kutuplaşmayıp kaynaştıysak, bundan sonra da Cumhurbaşkanımız ardında kilitlenip surda bir delik açmaya çalışanlara karşı birlik olmamız lazım.”

Tedavileri devam eden gazilere yönelik olarak, bakanlıkların bu noktada çok hassas davrandığını söyleyen Şebik, 15 Temmuz Derneği olarak kurdukları hukuk komisyonları aracılığı ile Türkiye’de devam eden tüm darbe ve FETÖ davalarını resmi olarak takip ettiklerini vurguladı.

15 Temmuz’a hala inanmayanlara yönelik mücadele ile mükellef olduklarını söyleyen Şebik, bu alanda çalışmalara devam edeceklerini söyledi. Derneğin, 15 Temmuz ruhunu yaşatmak isteyen bir STK olduğunu belirtti.

Bu anlamda, şubeleşmeye yönelik bir girişim içerisinde olmadıklarını, İstanbul ve Ankara Temsilcilikleri aracılığı ile çalışmalarını sürdüreceklerini vurguladı. Türkiye’nin farklı noktalarının yanı sıra, yurtdışında da birçok programlar gerçekleştirdiklerinin altına çizdi.

thmhaber.com’a konuşan Tarık Şebik, yerli ve milli çizgisinden dolayı THM Haber’e teşekkür etti. 15 Temmuz’da basın ve siyaset bu mücadeleyi nasıl verdiyse kendilerinin de bu görevi yerine getirmeyi bir borç olarak gördüklerini belirtti. Şebik son olarak, Türkiye’nin şu anda ilkbahar dönemini yaşadığını ve dirilişte olduğunun altını çizerek vurguladı.

Zeynep Yıldırım

THM