15 Temmuz Derneğince düzenlenen “2. On5Sıfır7 Film Haftası”, Türk ve dünya sinemasından seçilen darbe, direniş ve özgürlük temalı filmleri, izleyiciyle buluşturacak.

2. On5Sıfır7 Film Haftası 1-7 Temmuz’da düzenlenecek… Etkinlik, 1-7 Temmuz’da Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü desteğiyle gerçekleştirilecek.

Naz City Hotel’de düzenlenen toplantının ardından açıklamada bulunan On5Sıfır7 Film Haftası Genel Sanat Yönetmeni İhsan Kabil, 15 Temmuz darbe girişimini unutturmamak ve insanlarda farkındalık uyandırmak için etkinliği yaptıklarını söyledi.

Japonya’dan Arjantin’e, Filistin’den Kamerun’a 14 farklı ülkeden seçilen 17 filmin hafta boyunca gösterileceğini ifade eden Kabil, Beyoğlu 1948 Atlas Sineması, Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi ile Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde filmlerin ücretsiz izlenebileceğini dile getirdi.

HİÇBİR ANLATIM DİLİ SİNEMA KADAR ETKİLİ DEĞİL

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz da 15 Temmuz darbe girişiminde millet tarafından ortaya konulan duruşun, Türk tarihinde bir dönüm noktası olduğunu söyleyerek, böyle önemli bir olayın kültür ve sanatla ele alınması gerektiğinin altını çizdi.

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız da sinemanın gücünün farkında olduğuna işaret ederek, “Darbe filmlerini yaparken sadece ihanet edenlerin değil ihanet edilenlerin üzerinden de bir okuma yapılması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü ihanete uğrayanlar ihanet edenlerden çok daha kıymetlidir. Onlar üzerinden bir değerlendirme yapmak gerektiğini düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

DÜNYA SİNEMASINDAN FİLMLER DE GÖSTERİLECEK

Festivalde, “For Sama/Sema İçin”, “Imagining Argentina/Kayıp Hayatlar”, “Hotel Rwanda/Ruanda Oteli”, “The Wind That Shakes The Barley/Özgürlük Rüzgarı”, “Khaytarma”, “Adı Soykırım”, “Kaigenrei/Askeri Darbe”, “Afrique Je te Plumerai/Afrika”, “Mustafa Shokay”, “While at War/Savaşın Gölgesinde”, “İran Yetimhanesi”, “Oversized Coat/Bol Gelen Palto”, “Nuestras Madres/Annelerimiz”, “Karınca” ve “Vatana Yol Açanlar” adlı yapımlar beyazperdeye yansıyacak.

Etkinlikle ilgili bilgiye www.on5sifir7filmhaftasi.com adlı internet adresinden ulaşılabilecek.