Ailelere destekler artıyor. 15 Temmuz Derneği üyelerinden şehit İlhan Varank’ın eşi Saadet Varank, ablası Ayşe Arslantürk, Mahir Ayabak’ın annesi Muteber Ayabak, Askeri Çoban’ın kızı Zehra Çoban aileleri ziyaret etti. Varank, “Annelerin yanındayız” dedi. Trabzon’dan gelen Abdullah Özer de baba Rauf Biçer ile Türk bayrağı açtı.

Diyarbakır annelerinin başlattığı oturma eylemine destek ziyaretleri sürüyor. 15 Temmuz Derneği üyelerinden, şehit Prof. Dr. İlhan Varank’ın eşi Saadet Varank, ablası Ayşe Arslantürk, Mahir Ayabak’ın annesi Muteber Ayabak, Askeri Çoban’ın kızı Zehra Çoban, evlatlarına kavuşmak için oturma eylemi yapan aileleri ziyaret ederek, destek mesajı verdi.

Şehit Prof. Dr. Varank’ın ablası Ayşe Arslantürk de oturma eylemi yapan annelerin acılarını paylaştıklarını ifade etti. “Hayata aynı açıdan değil, aynı acıdan bakan insanlar birbirlerini anlarlar. Biz aynı acıdan bakabiliyoruz, anneler olarak. Kardeşimi kaybettim. Her birisi ayrı bir yerden gelmiş ama hepimiz aynı acıyı hissediyoruz yüreğimizde. İnşallah bu birliğimizle bu evlatlarımızı da kurtaracağız. 15 Temmuz gecesinde nasıl halk darbeye karşı direndiyse, darbeye karşı durduysa, inşallah halk yine bu işin sonunu getirecek” diyen Arslantürk, yıllardır içinin acıdığını dile getirdi.

ANNELERİN YANINDAYIZ

Saadet Varank, annelere desteklerini bildirmek için kente geldiklerini ifade ederek, “15 Temmuz sivil bir hareketti. Terörün önünde çok güzel bir şekilde durdu. Annelerin de yaptıkları oturma eylemiyle inşallah dağa kaçırmalar son bulur. Annelerin yanındayız. Çocuklarına kavuşacakları günü sabırsızlıkla bekliyoruz” diye konuştu.

DAĞDA HAK KAZANILMAZ

Varank, şunları kaydetti: “Dağda hak kazanılmaz. HDP’lilerin çocukları nerede? Onların kaç çocuğu dağda, merak ediyorum. Hepsi yurt dışında ve özel okullarda okurken, bu annelerin çocukları dağda. Onlar bunları çocuk olarak görmüyorlar. Gerçekten onları düşünüyorlarsa, şimdi dağda değil, bir yerlerde okumaları gerekiyordu.”

ACILARINI YAKİNEN BİLİYORUM

Terör örgütü PKK’nın Diyarbakır’da 3 Ocak 2008’de düzenlediği saldırıda oğlu Eren’i kaybeden AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat da anneleri ziyaretinde, sohbet ederek sorunlarını dinledi. Eronat, “Acılarını yakinen bildiğim için onlarla selamlaşmaya geldim” ifadelerini kullandı. AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ da aileleri ziyaret etti. Iğdır’da kayınpederi Abdullah Apakar’ın, PKK’lı teröristlerce kaçırılıp, katledildiğini hatırlatan Demirbağ, ailelerin eylemlerine destek verdiğini söyledi.