Genelkurmay Çatı Davası’nda Karar

“Suçüstü Yakalanan Cuntacılar İlk Defa Yargılandı”

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlere ilişkin aralarında sözde “yurtta sulh konseyi” üyelerinin de bulunduğu 224 sanıklı Genelkurmay “çatı” davasında karar çıktı.

15 Temmuz Derneği, şehit aileleri ve gazilerle Sincan Ceza İnfaz Kurumu’nda görülen karar duruşmasının ardından bir basın açıklaması yaptı. 15 Temmuz Derneği Başkanı Tarık Şebik, suçüstü yakalanan bir cuntanın eli kanlı katillerinin yargılandığı davanın bir ilk olduğunu hatırlattı. 15 Temmuz Derneği’nin “Davana Sahip Çık” sloganıyla tüm darbe davalarını takip ettiğine ve müdahil olduğuna dikkat çeken Şebik “Fetullahçı Teröristler yaşanan süreçte “masum erler” yalanlarıyla mahkemelerimizi itibarsızlaştırmaya, türlü manipülasyonlarla hâkim ve savcılarımızı baskı altına almaya çalıştılar. Bunlara karşı şehit ailelerimiz ve gazilerimiz hakikatleri tüm delilleriyle ortaya koyarak tüm dünya kamuoyuna cesaretle gerçeği haykırdılar” şeklinde konuştu.

Çatı Davası’nda Darbecilere Ceza Yağdı

Karar duruşmasıCeza İnfaz Kurumu’nda bulunan bin 800 kişilik büyük duruşma salonunda görüldü. Yoğun bir katılımın olduğu duruşmada darbeciler ağır cezalar aldı.

Darbenin askeri kanadının en üstünde yer alması planlanan sözde “yurtta sulh konseyi” üyesi Eski Hava Kuvvetleri komutanı Akın Öztürk, 141 kez ağırlaştırılmış hapis cezasına çarptırıldı.

Deşifre olmasının ardından darbe girişimini öne alan “Yurtta Sulh Konseyi”nin iki numaralı ismi eski Genelkurmay Personel Plan Yönetim Daire Başkanı Mehmet Partigöç de 142 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı.

Dönemin Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ı darbe girişimine ikna etmeye çalışan eski Genelkurmay Başkanlığı Proje Yönetim Daire Başkanı Mehmet Dişli de en üst düzeyden yani 141 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı.

Ahmet Özçetin, Ali Osman Gürcan, Bilal Akyüz, Cemil Turhan, Erhan Caha, Fırat Alakuş, Hakan Evrim, Kubilay Selçuk, Ömer Faruk Harmancık, Murat Koçyiğit, Mustafa Barış Avıalan, Orhan Yıkılkan, Sinan Sürer, Muhsin Kutsi Barış ve Osman Kılıç, “anayasayı ihlal” suçundan bir, şehit olan 139 kişi dolayısıyla 139’ar kez, Osman Kılıç dışındaki sanıklar “Cumhurbaşkanına suikast” suçundan da birer kez ağırlaştırılmış müebbetemahkum edildi.

Böylece Kılıç 140, diğer 17 sanık 141’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almış oldu.

Diğer sanıkların da yüksek cezalar aldığı duruşmada 2 sanık tahliye edildi

Örgüt elebaşı Fetullah Gülen’in de arasında bulunduğu firari 13 sanığın dosyası ise tefrik edildi.