Hainlerin Şehit Ettiği 34 Cana 34 Bayrak

15 Temmuz Şehitler Köprüsü davasında 72 sanık ağırlaştırılmış müebbethapisle cezalandırıldı. 22 sanığı da “Anayasayı ihlal suçuna yardım” suçundan 17 yıl 6’şar ay hapis cezasına çarptıran mahkeme, 44 sanığın ise beraatline karar verdi. 34 şehidi temsilen mahkemeye getirilen 34 Türk bayrağı müşteki kısmındaki masalara bırakıldı.

Darbe girişimi sırasında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde 34 kişinin şehit olduğu olaylara ilişkin 133’ü tutuklu, 143 asker hakkında açılan davada 9 ay sonra karar çıktı. Mahkeme heyeti, “Anayasayı ihlal” suçundan 72 sanığı ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Sanıklar Duruşmaya Katıldı
İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuklu 133 sanık hazır bulundu. Öte yandan çok sayıda müşteki ve izleyici de duruşmaya katıldı.

Mahkeme Kararını Açıkladı
Saat 10.45 ‘de kararını açıklayan mahkeme heyeti, Türk Ceza Kanunu’n 309. Maddesinde yer alan “Cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs” suçundan 72 sanığı ayrı ayrı ağırlaştırmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip Olçok’un şehit edilmesine ilişkin 12 sanık da ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Bazı Sanıklar “Anayasayı İhlal Suçuna Yardım” Suçundan Ceza Aldı
Bazı sanıklar da “Anayasayı ihlal suçuna yardım” suçundan 17 yıl 6’şar ay hapis cezasına çarptırıldı, bazı sanıklar da 15’er yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti, hükmü okumaya devam ediyor.

44 Sanığa Beraat
Mahkeme hewyeti davada yargılanan 44 sanığın da üzerlerine atılı tüm suçlardan beraatlerine karar verdi.

Hükümetten Kararla İlgili İlk Yorum
AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü davası kararı ile ilgili açıklamasında “Bugünkü cezalar hukuki ama 15 Temmuz darbesine kalkışan kökü dışarıda terör örgütü, vicdanımızda sonsuza kadar mahkum oldu” dedi.

34 Şehit İçin 34 Türk Bayrağı Salona Getirildi
Mahkemeye 34 şehidi temsilen 34 Türk bayrağı müşteki kısmındaki masalara getirildi. Salon karakalem çalışmasıyla resmedildi.

Sözcü