15 Temmuz Derneği, hain darbe girişiminin 5. yıl dönümü yaklaşırken İstanbul’daki kamu kurum ve kuruluşları ile birlikte tüm Türkiye’de faaliyet gösteren STK’ları bir araya getirerek değerlendirme toplantıları yaptı. Buluşmada Demokrasi ve Milli Birlik Haftası’nda yapılacak etkinliklerden, geçmiş yıllarda gerçekleştirilen anma törenlerine, 15 Temmuz’un gelecek vizyonundan, toplumsal olarak algılanma biçimine pek çok konu masaya yatırıldı. 15 Temmuz Derneği Başkanı İsmail Hakkı Turunç, Genel Sekreter Ziya Gültekin ve Derneğin Yönetim Kurulu Üyelerinin ev sahipliği yaptığı toplantılar Hafıza 15 Temmuz’da gerçekleşti.

15 Temmuz Derneği’nin bu toplantıları yapma amacını anlatan Dernek Başkanı İsmail Hakkı Turunç “15 Temmuz ortak paydasında verimli ve nitelikli çalışmaları hayata geçirmek ve bir çatı kuruluş olarak deneyimlerimizi STK’lar ve kurumlarla paylaşmak istedik. Birlikten kuvvet doğduğuna, her bir STK’nın ve kamu kuruluşunun farklı bir parçayı tamamlayarak bütünde fark oluşturacağına inanıyoruz. Milli birlik ve beraberliğimizin devamı için bu toplantıları mutat hale getirmek istiyoruz” dedi.

YIL DÖNÜMÜ FAALİYETLERİ ELE ALINDI

Kamu kurum ve kuruluşlarının olduğu toplantıya İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Ali Özyiğit başkanlık yaptı. Özellikle yaklaşan yıl dönümü faaliyetlerinin ele alındığı toplantıya katılan diğer isimler ise şöyleydi; İBB Başkan Danışmanı İbrahim Kapaklıkaya, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hacı Hasan Bölükbaşı, 1. Ordu Personel Başkanı Albay Orhan Veli Duran, 1. Ordu Personel Başkanlığı Astsubay Kıdemli Başçavuş Murat Akçay, İstanbul İl Jandarma Komutanlığı Basın Halkla İlişkiler Protokol Şube Müdürü Binbaşı Ceyhan Çakmak, Sahil Güvenlik İstanbul Grup Komutanı Yarbay Özgür Koçan, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Koordinasyon Şube Müdürü Gökhan Bambal, Gençlik Hizmetleri Müdürü Sami Kuşçu, Spor Hizmetleri Müdürü Göksun Öz, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Hatice Özdemir, İstanbul Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürü Arzu Gür ile  Müdür Yardımcısı Mehmet Hüseyin Baycık, Uzman UMKE Sorumlusu Selim Altınarık, Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Doç. Dr. Kenan Ahmet Türkdoğan, İstanbul Çevre ve Şehircilik Müdür Yardımcısı Ömer Pembegül, İstanbul Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü Şube Müdürü Burhan Akgül, Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü Kurumsal İletişim Daire Başkanı Zeki Kakırman ve TRT İstanbul Bölge Müdür Yardımcısı Necati Koç.

STK’LAR TOPLUMDAKİ 15 TEMMUZ ALGISINI MASAYA YATIRDI

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile Bilal Erdoğan’ın katıldığı STK toplantısında ise farklı alanlarda hizmet veren sivil toplum kuruluşları 15 Temmuz ortak paydasında nelerin yapılabileceğini ve toplumun 15 Temmuz algısını değerlendirdi.

Dört ayda bir düzenli olarak yapılmasına karar verilen toplantıya katılan isimler şu şekildeydi; MEMUR-SEN İstanbul İl Başkan Yardımcısı Ali Şükrü Yılmaz, SEMERKAND Vakfı Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa Bahadıroğlu, Eğitime Destek Platformu Genel Koordinatörü Zeynel Önal ile Platform Başkanı Seçkin Turan, KADEM Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Demir, Türkiye Diyanet Vakfı İstanbul İl Başkanı Meral Günel, Hukukçular Derneği Genel Başkanı Ahmet Yılmaz ile Derneğin Genel Başkan Yardımcısı Av. Işıl Ece, TÜGVA Genel Başkanı Enes Eminoğlu ile Direktörü Burak Kaya, TGSP Başkanı Ömer Faruk Tersi, Maarif Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Nedim Kaya, İlim Yayma Cemiyeti Genel Başkanı Yusuf Tülün ile Eğitim Müdürü Kurtuluş Öztürk, İnsan ve Medeniyet Hareketi Genel Sekreteri Mehmet Bulayır, HAK-İŞ Genel Sekreter Yardımcısı Erdoğan Serdengeçti, Mavera Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kara ile Vakfın Kurumsal İletişim Uzmanı Serhat Haznedaroğlu, Girişimci İş Adamları Derneği Başkanı Mehmet Koç ile Derneğin Genel Sekreteri Mehmet Biseli, Milli İrade Platformu Genel Sekreteri Hüseyin Kader ve Ensar Vakfı genel Başkanı Şener Ağaç ile Vakfın Eğitim, Ar-Ge Proje Müdürü Mine Çatal.