Şebik: Kahramanlık destanı canlı tutulmalı – Akşam

15 Temmuz Derneği Başkanı Şebik, milli iradenin dirilişinin yıldönümü için hazırlıklara şimdiden başladıklarını söyledi. Şebik, “15 Temmuz’u unutturmamak ve gelecek nesillere aktarmalıyız” dedi.

Türkiye, 15 Temmuz 2016 tarihinde, saat 21.00 sıralarında başlayan FETÖ’cü darbe girişimiyle karşı karşıya kaldı. Tanklar, uçaklar ve silahlarla Türk halkına saldıran hainler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın halkı meydanlara çağırmasıyla birlikte başlayan milli direniş sayesinde hezimete uğradı. Yaşanan kahramanlık destanını ilk günkü gibi canlı tutmak ve şehit yakınları ile gazilere destek olmak amacıyla kurulan 15 Temmuz Derneği de o günlerden ilham alarak kuruldu. 15 Temmuz’un yıldönümü yaklaşırken dernek başkanı Tarık Şebik, AKŞAM’a konuştu. İşte Şebik’in açıklamaları: Bu yıl 15 Temmuz’un birinci yılı programı Cumhurbaşkanlığı tarafından gerçekleştirilecek. Biz bir sivil toplum kuruluşuyuz sonuçta.

Demokrasi Nöbeti Tutulacak

Sadece devletimize ilgili bakanlıklarımıza önerilerimizi sunuyoruz. Bu program, Çanakkale ruhu gibi her yıl canlı tutulmalı. Tüm çabamız bu yönde. Biz şu anda tarih yaptık ama tarihi yazmamız da lazım. Müfredatı ve içeriği çok iyi doldurmamız gerekiyor. Dernek olarak bizim zihnimizde resmi törenin Ankara’da, halk kucaklaşmasının ise İstanbul’da gerçekleştirilmesi var. Yer henüz belli değil. Herkes meydanlarda olacak ve Türkiye’nin her yerinde demokrasi nöbeti tutulacak. Dernek olarak önem verdiğimiz şeylerden birisi de 15 Temmuz’u unutturmamak ve gelecek nesillere aktarmak.

Şehit Yakınlarının Yanındayız

Şehit yakınlarımızdan gelen talepleri gündemimize alıyoruz. Bunların yüzde 65’ini çözüme kavuşturduk. Yüzde 5’lik kısım ise çözemediğimiz konulardan oluşuyor. Bu bağlamda şehit yakını ve gazilerimizin her an yanındayız.”

Bülent Şanlıdan

Akşam