15 Temmuz Derneği Başkanı İsmail Hakkı Turunç, en büyük misyonlarının o gece yaşananları unutturmamak olduğunu söyledi, “Hainler asla pişmanlık duymuyor. Duruşmalarda bunu gördük” dedi.

Şehitlerin yakınları ve gaziler için çalıştıklarını ifade eden Turunç, “Onlarla sürekli iletişim halindeyiz, yaşadıkları sıkıntıları çözmek için varız” dedi. FETÖ’nün 15 Temmuz hain darbe girişiminde vatanları için gözlerini kırpmadan kurşunlara vücutlarını siper eden kahramanlar hiçbir zaman unutulmayacak. Kalkışma gecesi, çocuklarını, eşlerini, anne ve babalarını bırakarak sokağa çıkan ve vatanı hainlere teslim etmemeye yemin eden şehitlerin aileleri ile gaziler için kurulan 15 Temmuz Derneği Başkanı İsmail Hakkı Turunç, AKŞAM’a konuştu.

AİLELERİ YALNIZ BIRAKMADIK

Dernek olarak önceliklerinin ’15 Temmuz’u unutturmamak’ olduğunu ve ifade eden Turunç, “Dernekte bir araya gelen insanlara da yüklenen sorumluluk bu” dedi. Turunç, derneğin çalışmaları hakkında şunları söyledi: “Bizi bir araya getiren irade 15 Temmuz’da sokağa çıkıp şehit olanların ailelerinin yaşadıkları sıkıntıları çözmek. Devletimizin kurumları şehitlerimizin aileleri ve gazilerimizle yakından ilgileniyor ancak yine de bazen münferit sorunlar yaşanabiliyor. Biz dernek olarak bu sorunların çözümünü sağlıyoruz. Yine şehitlerimizin eşlerinin, anne babalarının ve çocuklarının hayatlarına dokunuyoruz. Kurulduğumuz andan itibaren; ailelerle devletin kurumları arasında köprü olduk.”

HEPSİNİ ZİYARET ETTİK

“Psikolog arkadaşlarımız bütün Türkiye genelindeki şehit ailelerini ve gazileri evlerinde ziyaret etti. Çok samimi bir dostluk oluştu, bu nedenle daha da açık oldular özel sıkıntılarını paylaşmaya başladılar. Hanım psikologlarımıza bizlerle paylaşamadıkları duygularını paylaştılar. Bizim psikolog arkadaşlarımızın ailelere yakın olması bu anlamda çok önemli.”

KAMPLARDA AĞIRLADIK

“Şehit aileleri için her yıl Antalya’da 4 günlük kamp düzenliyoruz. Bu yıl 6.’sını düzenledik. Böylece onlarla sürekli diyalog halinde oluyoruz. Devlet tanıyacağı ekonomik imkânları, şehit çocuklarının eğitimiyle alakalı ve diğer sosyal ihtiyaçlarla alakalı birbiriyle iletişim kurarak yardımlaşarak problemlerini bize taşımadan da çözmeye başladılar. Şu anda yüzde 3-5’i sorunlarının çözümü için bize geliyor. Bir dernek başkanı olarak ben yüzde 10’unu anlatabilirim o kurşunu yiyen şehit anne babasının duygusunu ben anlatamam. Ben de empati yapıyorum ama acıyı yaşayan bilir.”

BİZİM İÇİN CAN VERDİLER

“Ben gittiğim şehirlerde mutlaka vali ya da kaymakamı ziyaret ediyorum, o il/ ilçedeki şehidimizin ailesini arıyor ve müsaitlerse mutlaka ziyaret ediyorum. Burada duygusal anlar yaşıyoruz bu ziyaretlerde. O insanlar bizler için canlarını verdi, ailelerine sahip çıkmak bu anlamda çok önemli.”

HAİNLER PİŞMAN DEĞİL

“15 Temmuz davalarında ağırlıklı olarak İstanbul ve Ankara’daki davaların büyük bölümünü takip ettim. Tek bir vücut dili dahi onların mantalitesini ortaya koyuyor. Duruşmalarda sanıklar kendi aralarında konuşup gülüyorlar, bir pişmanlık duyguları yok. Duruşmada ‘biz havaya sıktık’ diye gerçeklikten uzak hikaye anlatıyorlar. Elinde silah olmayan vatan bölünmesin, bayrak inmesin diye sokağa çıktı. İnsanlarla ben de yürüdüm. Bizlere ateş açtılar, şimdi ‘bilmiyordum’ diye savunma yapıyorlar. İnsanların hayatlarını çaldılar, yuvalar yıkıldı, geride kalan şehitlerin çocuklarına devletimiz sahip çıkacak, okutacak, iş imkânı sağlayacak ama babasız yetişmenin acısını maalesef ömrünün sonuna kadar yaşayacaklar.”