Yeşil Sol Parti Diyarbakır milletvekili adayı Cengiz Çandar’ın “15 Temmuz, mevcut rejimin bilgisi dahilinde kontrollü olarak Gülencilerin de dahil olduğu bir olay” sözleri yargıya taşınıyor. 15 Temmuz Derneği, söz konusu ifadeleri nedeniyle Çandar hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

15 Temmuz Derneği, Yeşil Sol Parti Diyarbakır milletvekili adayı Cengiz Çandar hakkında, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin söylemlerinden dolayı suç duyurusunda bulundu.

Dernekten yapılan açıklamada, Çandar’ın bir röportajındaki “15 Temmuz, mevcut rejimin bilgisi dahilinde kontrollü olarak Gülencilerin de dahil olduğu bir olay.” sözlerinden dolayı suç duyurusunda bulunulduğu kaydedildi.

Açıklamada, derneğin, hain darbe girişiminin yaşandığı geceden bugüne kadar 15 Temmuz’la ilgili dillendirilen “kontrollü darbe” söylemlerinin karşısında olduğu ve olmaya devam ettiği belirtildi.

O gece meydana inerek iradesine sahip çıkanların, eşine az rastlanan bir direniş örneği sergilediği vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bu direnişe inanmak istemeyen ve 15 Temmuz’u sulandırmaya çalışanlar, aradan geçen 7 yılda her fırsatta 15 Temmuz’la ilgili ‘kontrollü darbe’ yalanının arkasına sığındı. Şimdi de Cengiz Çandar, bu halkaya dahil olarak, 252 şehidimizi ve 2 bin 700’den fazla gazimizi hiçe sayıp, FETÖ’yü aklama girişiminde bulundu. 15 Temmuz Derneği olarak, Cengiz Çandar’ın bu açıklamasını kınıyor ve hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz. Hiç kimsenin, göz önünde yaşanan 15 Temmuz’u bu şekilde sulandırıp, uydurma bir tarih yazma girişimine izin vermeyeceğiz. 15 Temmuz, bu milletin ve devletin miladıdır, öyle olmaya da devam edecektir.”