15 Temmuz Derneği uzman psikologları ve saha ekibiyle Türkiye’yi sarsan deprem bölgesinde şehit aileleri, gaziler ve depremzedeleri ziyaret etti. Dernek Başkanı İsmail Hakkı Turunç’un da katıldığı ziyaretlerde Türkiye için dua edildi.

6 Şubat gecesi merkez üssü Kahramanmaraş olan depremler ve sonrasında yaşanan kayıplar tüm Türkiye’yi yasa boğdu. 15 Temmuz Derneği depremin ardından bölgede ikamet eden 15 Temmuz şehitlerinin aileleri, gaziler ve depremzedeleri ziyaret ederek onlara psikolojik destek sağladı. Dernek bünyesinde çalışan uzman psikologlar ve saha ekibinin gerçekleştirdiği ziyaretlerin bir bölümüne depremin ilk gününden itibaren bölgede olan 15 Temmuz Derneği Başkanı İsmail Hakkı Turunç da katıldı.

Malatya, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Adana’ya gerçekleştirilen ziyaretlerde şehit yakınları ve gaziler ziyaret edildi. AFAD’ın çadırlarına yerleşen afetzedeler de yine psikologlar tarafından ziyaret edilerek yaşadıkları travmalarla ilgili destek sağlandı.

DEPREM BÖLGESİNDE DEVLET-MİLLET EL ELE

Adana’da gerçekleştirilen şehit ailesi ziyaretine katılan 15 Temmuz Derneği Başkanı İsmail Hakkı Turunç, afetin büyüklüğünü anlatarak “Ülke olarak zor zamanlardan geçiyoruz. Yaşadığımız yıkımdan alınacak çok ders var. Yıllarca dünyanın farklı yerlerinde afet bölgelerine gittim. Böylesi bir yıkımı ne gördüm ne de şahit oldum. Depremden hemen sonra da buraya geldim ve toplum olarak nasıl yüce gönüllü olduğumuzu bir kez daha tanıklık ettim. Herkes elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıp işin bir ucundan tutuyor. En sevdiği oyuncağı gönderen çocuklar mı dersiniz, evini bedelsiz olarak depremzedelere açanlar mı? Hepsi bu ülkenin has evlatları. Devletimiz tüm kurum ve kuruluşlarıyla burada teyakkuzda oldu. Daha çok can kurtarmak için gece gündüz demeden çalıştı. Bu zor günleri hep birlikte aşacağız. Yaralarımızı birlikte sarıp geleceğimizi birlikte inşa edeceğiz. Nasıl 15 Temmuzda vatanımızı hep birlikte ayağa kaldırdık, bugün de birliğimizi ve dirliğimizi koruyarak ayağa kalkacağız” şeklinde konuştu.

“ALLAH BU ÜLKEYE BİR DAHA BÖYLE BİR ACI YAŞATMASIN”

15 Temmuz şehitlerinden Ahmet ve Mehmet Oruç’un babası Ali Oruç ise depremde yaşadıklarını anlattı ve ekledi: “Nasıl 15 Temmuzda milletçe direndik ve kazandıysak bu felaketten de millet olarak birlikte çıkacağız. Vatanımız için her şeyimiz feda olsun.

Türkiyemizin başı sağolsun. Ölenlere rahmet geride kalanlara sabır diliyorum. Allah bir daha böyle bir acı yaşatmasın.”