15 Temmuz Derneği’nin düzenlediği “Her Ayın 15’inde 251 Hatim” programı Bolu’da yapıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı ile ortak yapılan program öncesinde Bolu’da çalışmalar yürüten STK temsilcileri ile biraraya gelindi. Hatim programı sonrasında ise şehirde ikamet eden 15 Temmuz şehit aileleri ile buluşuldu.

STK BULUŞMASI

15 Temmuz Derneği, her ay Türkiye’nin farklı bir şehrinde programlar düzenleyerek 15 Temmuz ruhunu yaşatmaya devam ediyor. “Her Ayın 15’inde 251 Hatim” programı çerçevesinde gerçekleştirilen buluşmaların Şubat ayı durağı Bolu oldu.

15 Temmuz Derneği Başkanı İsmail Hakkı Turunç, Başkan Vekili Tarık Şebik, Yönetim Kurulu üyeleri Ayşe Varank Arslantürk, Ziya Gültekin, İlhami Çil, Cavit Özyardımcı ve Sedat Ayyıldz’ın katıldığı programda ilk olarak Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde STK temsilcileri ile buluşuldu. Eğitime Destek Platformu’nun katkıları ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin ev sahipliğinde yapılan toplantıya Bolu Valisi Ahmet Ümit ile eşi Şengül Ümit, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Eğitime Destek Platformu Bolu Şubesi Başkanı Zekai Öztürk, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve şehit aileleri ile gaziler katıldı.

15 Temmuz Derneği’nin faaliyetlerinin anlatıldığı buluşmada konuşan Bolu Valisi Ahmet Ümit, 15 Temmuz gecesi verilen destansı mücadelenin önemine dikkat çekip ekledi “Bundan sonra bizlere düşen; vatanımızın bekâsı, milletimizin birlik ve beraberliği için mukaddes değerlerimize, demokrasimize sahip çıkmak ve hür doğduğumuz topraklarda hür yaşamak için iç ve dış tüm tehlikelere, terör örgütlerine, emperyalist güçlerle iş birlikçilerine karşı birlik olmaktır.”

15 Temmuz Derneği Başkanı İsmail Hakkı Turunç buluşmada derneğin faaliyetleri hakkında bilgi vererek şehadetin manasına ve önemine değindi. Derneğin Yönetim Kurulu Üyesi ve şehit İlhan Varank’ın ablası Ayşe Varank Arslantürk ise “Bugüne kadar 22 ilimiz ile 2 ülkede programlarımız oldu. Siz değerli STK temsilcileri ile iş birliğine zemin hazırlamak için buradayız. Gittiğimiz illerde farkındalık oluşturmak, tanışmak, hasbihal etmek, 15 Temmuz’la alakalı bir program yapacağınız zaman, bir kaynak aradığınızda çok yakınınızda olan bir derneğin varlığından haberdar olmanız için buradayız” şeklinde konuştu.

Toplantının ev sahipliğini üstlenen Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ndeki çalışmalara değinerek, yabancı uyruklu öğrencilerin 15 Temmuza bakışını anlattı. Alişarlı “Biliyorsunuz, 15 Temmuz’u onlar da yaşadılar. Hatta 15 Temmuz’la ilgili bazı yarışmalar, etkinlikler düzenlenmişti. Onlar içerisinde çok sayıda uluslararası öğrenci de vardı, yaşadıklarını anlatmışlardı. Bizlere destek verdiklerini, Türkiye’nin kendileri için çok değerli olduğunu, Ümmet-i Muhammed için çok kıymetli olduğunu vurgulamışlardı” dedi.

 

HER AYIN 15’İNDE 251 HATİM PROGRAMI

STK Buluşmasının ardından Bolu Valisi Ahmet Ümit, Dernek yöneticileri, toplantıya katılan üyeler, Bolu halkı ve 15 Temmuz şehit aileleri ile gaziler Yıldırım Bayezid Camii’ne geçti. Burada düzenlenen hatim programında başta 15 Temmuz şehitleri olmak üzere tüm şehitler için okunan hatimlerin duası yapıldı ve mevlid okundu.

15 Temmuz Derneği temsilcileri hatim programının ardından Bolu’da ikamet eden 15 Temmuz şehit aileleriyle buluşarak hasret giderdi.