15 Temmuz Şehitler Köprüsü Gazileri Hidiv Kasrı’nda Biraraya Geldi

15 Temmuz Derneği’nin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Diyanet İşleri Başkanlığı ile ortak düzenlediği “Gazi Buluşmaları” devam ediyor. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde gazi olanlar Hidiv Kasrı’nda buluştu. Dernek Başkanı Tarık Şebik’in açılış konuşmasıyla başlayan buluşmada alanında uzman isimler sunumlarını yaptı, gaziler ise yetkililere taleplerini iletti.

FETÖ darbe davalarını yakından takip eden 15 Temmuz Derneği, 15 Temmuz 2016’da köprüyü darbeci hainlerden kurtaran gazilerin bir kısmını dinledi. Dernek avukatlarından Halil İbrahim Yıldırım bir sonraki duruşması 8 Ocak 2018’de Silivri’de görülecek olan “15 Temmuz Şehitler Köprüsü Davası” ile ilgili gazileri bilgilendirdi. Davanın seyri konusunda görüşlerini belirten gaziler, o geceki tanıklıklarını ve davayla ilgili sorularını ilettiler.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde gazi olan Ahmet Alkılıç, mahkeme salonlarında sanık ailelerinin yakınlarına gizlice zafer işareti yaptığını belirterek “Gözlerimizin önünde yaşanan bu durum bizi incitiyor. O gece vatanımız için canımızı ortaya koyduk. Hainlerin birbirine zafer işareti yapmasına tahammül edemiyoruz. Bu konuyla ilgili birşeyler yapılmalı” dedi.Sanıkların birbirine yakın savunmalarıyla ilgili rahatsızlıklarını dile getiren gaziler, davanın kısa zamanda nihayete ermesini istediklerini belirttiler.

“Zor Yaşantılar ve Anılarla Başa Çıkabilmek”

Programda 15 Temmuz’dan sonra zor günler geçiren gaziler için psikolojik danışmanlık da yapıldı. Yrd. Doç. Dr. Neslihan Arıcı Özcan, büyük travmaların insanlarda açtığı kırılmalarla nasıl başa çıkılacağını anlattı. Psikolog Özcan’ın “Zor Yaşantılar ve Anılarla Başa Çıkabilmek ve Psikolojik Danışmanlık” sunumu büyük ilgi gördü. Kendi deneyimlerini anlatan 15 Temmuz gazileri Psikolog Neslihan Arıcı Özcan’a sorularını yöneltti. Özcan, o gece evinde oturmayıp mücadele edenlerin psikoljik olarak üstün olduklarına dikkat çekti.

Gazilerin Hakları ve Talepleri

Ail eve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan Şehit ve Gazi İşlemleri Şube Müdürü Oğuzhan Alpaslan ve SGK İstanbul İl Müdür Yardımcısı Oğuzhan Sağlam ise 15 Temmuz gazilerinin haklarını anlattı. Yetkililer gazilerden gelen talepleri tek tek dinledi, soruları cevapladı.

Program İstanbul İl Müftü Yardımcısı Veysel Işıldar’ın Kur’an tilaveti ve duasıyla son buldu.

Sabah