15 Temmuz 2016 gecesi FETÖ’cü alçaklar eliyle gerçekleştirilmek istenen darbe ve iç işgal girişimine karşı, canlarını feda eden şehitlerimizin ve gazilerimizin yakınlarıyla buluştuk hafta sonu Antalya’da.15 Temmuz Derneği’nin organize ettiği ve bu yıl 6’ncısı düzenlenen buluşmanın teması, “Vatan millet aşkına beraberiz aynı safta”olarak belirlenmişti.

Yaklaşık bin şehit ve gazi yakının ağırlandığı Rixos Premium otelde önceki gün, yüzler gülüyordu. Bir yıldır bir birini görmeyen aileler hasret gideriyor… Anadolu’nun 50’yi aşkın ilinden Antalya’ya gelen anneler, babalar, eşler, çocuklar birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyordu.

Taa ki Taksim’deki o menfur terör saldırısı haberi ulaşıncaya kadar.

15 Temmuz’da şehit verdiklerimizin yakınlarının yarasını sarmak için geldiğimiz kamp programında yeni şehit haberleri aldığımızda hepimiz üzüntüye gark olduk.

15 Temmuz ailelerine biraz moral olsun diye düzenlenen kampta program bir anda değişti.

Akşamki açılış programı sonrası yapılması planlanan tüm aktiviteler iptal edildi.

İşte böyle bir atmosferde açılış programı gerçekleşti. Taksim saldırısının üzerinden daha birkaç saat geçtiği için Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy programa katılamadı. Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Dernek Başkanı İsmail Hakkı Turunç, eski Çevre ve Şehircilik Bakan İdris Güllüce ile şehit İlhan Varank’ın kardeşi Ayşe Varank Aslantürk’ün selamlama konuşmalarından sonra tören sona erdi.

Hepimiz ama hepimiz, Taksim saldırısına kilitlenmiştik. Ölü sayısının 6’ya yaralılarımızın sayısının ise 81’e ulaştığını öğrendiğimizde bir çoğumuzun dilinde, teröre lanet, şehitler ve memleket için dua vardı.

“HEPSİ SİZİN SAYENİZDE”

Açılış programında çok kısa bir video izledim.

Videoda Türkiye’nin mega projeleri çok hızlı bir şekilde hatırlatılıyor ve sonunda “Sizin sayenizde” deniyordu.

İHA, SİHA üretebiliyorsak… Ayasofya, tekrar ibadete açılmışsa… Köprüler, barajlar, kalıcı eserler yapılmışsa… TOGG yollara çıkmışsa… Hepsi sizin sayenizde” deniyordu videoda.

Böylece 15 Temmuz şehit ve gazilerine duyulan minnet ifade ediliyordu. Aynı zamanda o şehit ve gazilerin yakınları onurlandırılıyordu.

Açıkçası bir an “Benim şu anda Antalya’da bu salonda bu videoyu izlemem de sizin sayenizde” diye mırıldandığımı fark ettim.

15 Temmuz gecesi fedai canda bulunanların cümlesine hepimizin büyük bir minnet borcu var. Bir kez daha idrak ettim.

6’ncısı düzenlenen kampa daha önce de iki kez katılmıştım. Henüz acının tap taze olduğu 2017 yılındaki ilk buluşmamızda şehit yakınları ile geçirdiğim bir günde onlarcasıyla tanışmıştı. Bir çoğunun oğullarının, eşlerinin, babalarının, çocuklarının hikayelerini dinlemiştim.

2021’deki buluşmamızda ise pandemi şartlarında ne kadar bir raya gelinebilirse o şekilde görüşmüştük.

Yine duygudaşlık ön plandaydı. Yine şehitlerin hikayeleri otel lobisinde yankılanıyordu.

Bu yıl da anneler evlatlarını, kadınlar eşlerini anlattı birbirine. Ama bu yıl bir şey daha fark ettim. Ailelerin, bir şehit yakını olarak beklentilerinin yükseldiğini… Açıkçası, biraz şaşırdım. Sorun olarak paylaştıklarının bazısının hepimizin yaşayabileceği sıradan meseleler olduğunu görünce şaşkınlığım daha da arttı.

Her neyse, dedim ya bu yılki kampa Taksim’deki menfur saldırı gölge düşürdü.

Kampın ikinci gününe Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Ali Erbaş katıldı. Şehitler için okunan hatimlerin duasını yaptı.

Salonu hınca hınç dolduran şehit ve gazi ailelerinin hep birlikte “amin” dediği dua çoğumuzu gözyaşlarına boğdu.

15 Temmuz gecesi canından vaz geçenler sayesindedir ki bugün hala vatanımızda yaşıyoruz.

Onlar sayesindedir ki dirliğimiz, düzenimiz devam ediyor.

Onları tazimle anıyoruz.