15 Temmuz Derneği’nin hafta başında Antalya’da gerçekleştirdiği 6. Şehit Aileleri Buluşması’nda bir araya gelen şehit yakınları Taksim’deki terör saldırısında hayatını kaybedenlerin acısını paylaştı. Buluşmanın açılışında konuşan Ayşe Varank Aslantürk, “O gün bizi yakan ateş bugün başka evleri yaktı.” dedi.

Yakın tarihimizin en büyük kırılmalarından birinin yaşandığı 15 Temmuz’un üzerinden altı yıl geçti. Çoğumuz artık sadece yıl dönümlerinde hatırlasak da hayatları o gecede takılı kalan yüzlerce aile var. 15 Temmuz hain darbe girişiminde sevdiklerini kaybedenler için zaman başka türlü işliyor. Onların acısı her daim taze. Şehit ailelerinin en büyük tesellisi ise birbirleriyle teselli bulabildikleri büyük bir aileye sahip olmak.

15 Temmuz Derneği’nin öncülüğünde her yıl bir araya gelen aileler yaşadıkları kayıpların yasını birlikte tutuyor. “Vatan Millet Aşkına, Beraberiz Aynı Safta” mottosuyla hafta başında Antalya’da gerçekleşen 6. Şehit Aileleri Buluşması’nda bir kez daha hasret giderdi anneler, evlatlar, gencecik gelinler ve çocuklar. Dört günlük program boyunca anılar tazelendi, şehitler yad edildi, gözler nemlendi.

Şehit anneleriyle sohbet ediyorum. “Artık söze ihtiyaç duymuyoruz, birbirimizin bakışından, halinden, tavrından anlıyoruz ne derdi olduğunu.” diyorlar. Birkaç yıl öncesi birlikte hacca gittikleri için kader ortaklıkları bir de hac arkadaşlığı ile perçinlenmiş. Herkes birbirine ‘hacım’ diye hitap ediyor. Şehit eşleri için de bu buluşmalar çok anlamlı. Birbirlerine şifa olduklarını, bu buluşmalar dışında da haberleştiklerini, çocuklarını büyütürken yaşadıkları sorunlar karşısında birbirlerinden güç aldıklarını anlatıyorlar.

BİRLİK VE BERABERLİKLE TERÖRÜ ALT EDERİZ

Gençler ve yetişkinler için ayrı ayrı aktivitelerin hazırlandığı buluşmanın ilk gününde İstanbul’da gerçekleşen terör saldırısı ile sarsıldı herkes. Açılış programında konuşan 15 Temmuz Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Kadın ve Aile Komitesi Başkanı Ayşe Varank Arslantürk Taksim’deki terör saldırısının ardından birlik ve beraberlik içinde olmanın öneminin bir kez daha anlaşıldığını söyledi. Arslantürk, “Ateş düştüğü yeri yakıyor. Biz altı sene önce bu acıyı yaşamıştık. O gün bizi yakan ateş bugün başka evleri yaktı. Rabbim yakınlarına sabır versin. Görüyoruz ki hiçbir zaman durmuyorlar. Birlik ve beraberlik içinde bu terör saldırılarını bertaraf edeceğimize inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Arslantürk muhalefet partilerinin FETÖ lehine ifadelerine şöyle tepki gösterdi: “Bazı siyasiler FETÖ’yü aklayan, iktidara geldiklerinde onları affedeceklerini söyleyen pek çok açıklama yapmaya başladı. Bunların ne anlama geldiğini hepimiz biliyoruz. Onun için “Vatan Millet Aşkına, Beraberiz Aynı Safta” diyoruz. Safları sıklaştırarak, tarafımızı net bir şekilde ortaya koyarak bu badireleri atlatabiliriz.”

FETÖ’YLE KÜLTÜREL MÜCADELE

15 Temmuz Derneği’nin çalışmaları ile ilgili de bilgiler veren Arslantürk, “Bu yıl 15 Temmuz’un yıl dönümünde Kültür Bakanlığımızın desteğiyle On5 Sıfır7 Film Haftasının ikincisini düzenledik. Yine ‘On5 Sıfır7 Beste Yarışması’ ve ‘Dünyanın Mektubu 15 Temmuz Kahramanları İçin Yazılıyor’ mektup yarışmasını başlattık. Ortak Hafıza dergisi, 251 mektup / 15 Temmuz Şehitlerine Mektuplar kitabı sizin de katkılarınızla yayınlandı. Ortaokul öğrencilerine yönelik olarak Siber Kahramanlarromanını Erdem yayınları işbirliği ile yayınladık. Uluslararası 15 Temmuz Sempozyumlarını kitap haline getirerek kayıt altına alıyoruz. ‘Hafıza 15 Temmuz’ çok önemli bir merkez. Burası her yıl yerli yabancı pek çok ziyaretçiyi ağırlıyor. Sadece o geceyi değil darbeler tarihimizi ve dünyada darbeciliğin aşamalarını anlatıyor. Kültürel çalışmalara bu denli ağırlık vermemizin sebebi 15 Temmuz’un bizden sonraki nesil için önemini koruması ve yüz yıl geçse de bu toprağın çocuklarına ilham vermeye devam etmesi. Bunun tek yolu kültürden ve sanattan geçiyor.” dedi.

Konuşmasında FETÖ’nün özellikle yurt dışında Türkiye aleyhine lobi faaliyetleri yürüttüğüne dikkat çeken Arslantürk, “Her alana sızıyorlar ve etkili isimleri kullanıp mağdur edebiyatlarını dünyaya duyuruyorlar. Yurt içinde devletimiz bu hainlere karşı kararlı bir mücadele yürütse de yer altına inip farklı kimlik ve ideolojilerin içine sızıyorlar. Hepimizin bu sinsi örgüte karşı uyanık olması ve devletimize destek vermesi gerekiyor.” hatırlatmasında bulundu. Şehit Aileleri Buluşması”na katılan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da “252 Hatim Programı”nda vatan için canından geçen tüm şehitlerimize ve Taksim’deki terör saldırısında hayatını kaybedenlere dua etti.